Modem Nasıl Resetlenir?

Modem Nasıl Resetlenir?

Modem arayüzüne ulaşmakta sorun yaşıyorsanız cihazınızı fabrika ayarlarına döndürmek yani modemi resetlemek isteyebilirsiniz. Bu işlemi yapmak son derece kolaydır ancak dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunmaktadır.

Modemi Resetleyince Ne Olur?

Modeminizi resetlediğinizde cihazınızın tüm ayarları, kullanıcı adı ve şifre bilgileriniz, kablosuz ağ ve güvenlik ayarlarınız fabrika versiyonuna döndürülür. Bu nedenle cihazınızı resetlemeden önce internet servis sağlayıcınız tarafından verilen ve internet bağlantınızı kurmanız için gerekli olan kullanıcı adı ve şifrenizi bir yere not almanızı tavsiye ederiz. Modem yönetim arayüzüne erişiminiz varsa ayarları dışa aktarma seçeneğini kullanarak mevcut yapılandırmanızın bir yedeğini almanız da mümkündür.

Modem Fabrika Ayarlarına Döndürme

Modeminizi resetlemek için cihazınızın arkasında bulunan reset düğmesine (bazı cihazlarda delik biçimindedir) birkaç saniye basılı tutmanız yeterlidir. Cihazınızın ışıkları söndüğünde basılı tutmayı bırakabilirsiniz. Bu süre cihazdan cihaza değişiklik göstermektedir. Işıklar tekrar sabit bir biçimde yandığında resetleme işlemi tamamlanmış demektir. Modem IP adresinizi, ilgili kılavuzlarımızda anlatıldığı şekilde tarayıcınız üzerinden girerek yönetim arayüzüne ulaşabilirsiniz.

Modem Nasıl Resetlenir?
Modem Nasıl Resetlenir?

Modemi Resetleyince İnternet Gitti Ne Yapmalıyım?

Modem resetlendiğinde tüm ayarlarınız gibi internet servis sağlayıcınızın vermiş olduğu kullanıcı adı ve şifre bilgileri de silinebilir. Bazı firmalar cihazın içine bu bilgileri sabit şekilde kaydetmektedir. Böyle bir durumda internet bağlantınızın kesilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Aksi takdirde bağlantıyı sağlayabilmeniz için tekrar kullanıcı adı ve şifre girmeniz gerekmektedir. Bu bilgilere sahip değilseniz internet hizmetinizi almış olduğunuz firmanın müşteri destek hattını arayarak öğrenebilirsiniz.