Modem Işığı Yanmıyor / Kırmızı Yanıyor Ne Yapmalıyım?

Modem Işığı Yanmıyor / Kırmızı Yanıyor Ne Yapmalıyım?

Modem ışığı yanmıyor veya kırmızı yanıyorsa bu soruna neden olabilecek birkaç olasılık vardır. Sorunun tespiti için ilk olarak yalnızca Güç (Power), DSL, İnternet ışıklarından birinde mi yoksa hepsinde mi sorun olduğunu kontrol etmelisiniz. Bu duruma göre aşağıdaki talimatları izleyerek sorunun giderme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Modemin İnternet Işığı Yanmıyor / Kırmızı Yanıyor

 • İlk kontrol olarak modeminizi kapatıp tekrar açın. Birkaç dakika internet bağlantısının yeniden kurulması için bekleyin. Bu işlem sonucunda internet ışığı yanmıyorsa veya kırmızı yanıyorsa sıradaki adımları takip edin.
 • Modeme giden kabloların sağlamlığından emin olun. Bu tür kablolar genellikle masa veya mobilya altlarında ezilebilir veya katlanmaya bağlı olarak zedelenebilir. Kablonun sağlam olduğundan eminseniz sonraki adımları takip edin.
 • İnternet faturanızı ödediğinizden emin olun. Otomatik ödemeye verilen faturalar bakiye yetersizliği nedeniyle ödenemeyebilir ve bu durumda servis sağlayıcınız internet bağlantınızı askıya almış olabilir.
 • Bölgenizde yapılan altyapı veya bakım çalışmaları nedeniyle internet bağlantınızda geçici kesintiler olabilir. Bu durumda yalnızca beklemeniz gerekmektedir. Bu konuda servis sağlayıcınızın müşteri destek hattını arayıp bilgi alabilirsiniz.
 • Tüm bu ihtimalleri kontrol etmenize rağmen modeminizin internet ışığı yanmıyorsa veya kırmızı yanıyorsa internet servis sağlayıcınızın teknik destek hattını arayıp durumu ifade ederek arıza kaydı oluşturabilirsiniz. Teknik destek ekipleri gerekli kontrolleri yapıp tarafınıza bilgi verecektir. Servis sağlayıcıların müşteri hizmetleri numaralarına aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

İnternet Servis Sağlayıcıların Müşteri Hizmetleri Numaraları

Aşağıdaki listeden internet hizmetinizi aldığınız firmanın müşteri hizmetleri veya teknik destek numarasını bulabilirsiniz. Müşteri hizmetleri veya teknik destek birimleri ile yapacağınız görüşmelerin ücretlendirilmesinden sitemiz sorumlu değildir, dakika başı ücretlendirme hakkında ilgili firmaların web sitesinden bilgi alabilirsiniz.

 • Türk Telekom / TTNET: 444 1 444
 • Turkcell Superonline: 0850 222 0 222 (Bireysel) – 0850 222 1 222 (Kurumsal)
 • Vodafone: 0542 542 00 00
 • TurkNet: 0850 288 80 80
 • Netspeed: 444 0 217 (Çağrı merkezi) – 0850 800 5 800 (Teknik destek)
 • Kablonet: 0 850 804 44 44
 • Millenicom: 0850 333 0 333 (Bireysel) – 0850 333 0 444 (Kurumsal)
 • Netgalaksi: 0850 303 91 46

Modemin Işıkları Yanmıyor

Modeminizin hiçbir ışığı yanmıyorsa kontrol etmeniz gereken iki durum vardır:

 1. İlk kontrol etmeniz gereken şey adaptörünüzün çalışıp çalışmadığını kontrol etmektir. Bunun için avometre kullanarak adaptörün modem için gerekli elektriği sağlayıp sağlayamadığını kontrol etmelisiniz. Eğer avometre mevcut değilse adaptörün çalışıp çalışmadığını aynı elektrik değerlerine ihtiyaç duyan farklı bir cihaza takıp test edebilirsiniz. Adaptör farklı bir cihazı çalıştırabiliyorsa sorun modeminizden kaynaklanmaktadır. Böyle bir durumda internet servis sağlayıcınızdan farklı bir cihaz talep edebilir veya başka bir cihaz satın alarak kullanabilirsiniz.
  Uyarı: Elektronik bilginiz yoksa cihazı açmayınız veya kabloları kurcalamayınız, bu konuda tecrübesi olan bir uzmanın yardımına başvurun.
 2. Adaptörünüzün sağlam olduğundan eminseniz modeminizin güç tuşunun çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Güç tuşu bazen ilk basıldığında cihazı açmasa da işlem birkaç kez tekrar edildiğinde modem açılabilmektedir. Bu genellikle elektriksel bir sorun olmayıp açma kapama tuşunun zamanla deforme olmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle modemin ışıkları hiç yanmıyorsa güç düğmesini birkaç kez basıp takılma olup olmadığını kontrol edin.